Z dávné historie

20.12.2020

Nejstarší psí plemeno se opravdu zdá být basenji.

Vycházíme při této úvaze ze Starověkého Egypta a to zejména z vyrytých obrazů v pyramidách na sarkofázích i z maleb na papíře, kde všude je vyobrazený pes se špičatýma ušima a zakrouceným ocasem. Mnohdy také se zlatým obojkem kolem krku.

Lidé ve starém Egyptě uctívaly psy jako posvátné zvíře, strážce podsvětí a průvodce na poslední cestě do království smrti. Pes byl touto vírou povýšený nad ostatní zvířata.

Je možné se také podívat na Egyptského Boha smrti Anubise, který měl lidské tělo a psí hlavu. Tento bůh soudil lidi při jejich poslední cestě tak, že vážil jejich srdce.  Anubis byl rovněž bohem naděje a mohl vrátit život mrtvým. Byl strůjcem znovuzrození člověka. Egypťané, kteří uznávali své psy, tak se o ně také řádně starali. Svého miláčka často pojmenovali jménem Odvážný, Lovec a nebo Ochránce.

Novodobá historie


Jde o jedno z nejprimitivnějších a nejpůvodnějších, dodnes existujících plemen. V polovině 19. století toto zapomenuté plemeno objevili badatelé v jižním Súdánu a v Kongu u domorodých kmenů Pygmejů, kteří psy využívali k lovu, jenž byl zdrojem jejich výborné obživy. Zvoneček na krku sloužil pro plašení zvěře a pro lovce, aby věděl, kde se jeho basenji vyskytuje.