Špatné zprávy


Všechno není ideální...

V této sekci se budu věnovat různým nešvárům, které Vás mohou potkat, pokud se rozhodnete vystavovat svého basenjíka, nicméně to platí pro každé plemeno, které můžete potkat na výstavách. Také se budu věnovat rozhodčím a jejich posuzování, chovatelské komisi, která má za úkol posoudit Vašeho pejska pro účely dalšího chovu a v neposlední řadě si napíšeme něco málo o tom, jak je důležité s vlky býti, abyste také s nimi mohli výti... Nezapomenu ani na poradce chovu a jejich doporučování nejlepšího psa pro krytí.

Co je tedy špatně?

V zásadě se jedná o to, že rozhodčí velice často nehodnotí psa dle standardu FCI, ale hodnotí člověka, který drží vodítko. S tímto se setkávám nejenom u plemene basenji, ale také u všech dalších plemen psů, jejichž páníčky znám a že jich není málo. Dále se dají dohledat další informace na různých fórech, kde se toto téma často diskutuje. Prostě pokud je někdo vlezlý člověk, s rozhodčím se zná (nebo se kamarádí dlouhá léta) a jeho pes je třeba obézní, zakrslý, agresivní nebo má jiné neduhy, které by tohoto psa mohli diskvalifikovat z kruhu (budeme mu říkat třeba kvičadlo), tak se většinou stane to, že pokud příjdete se psem, který je o třídu lepší než kvičadlo, tak zcelaa jistě skončíte až za ním. Vy to víte, že máte lepšího psa, jde to vidět, pes s Vámi pěkně běžel v kruhu, nicméně se nekamarádíte s rozhodčím a proto jste na druhém, nebo třetím místě... Nespravedlnost? Bohužel běžná praxe a jak jsem již napsal, netýká se to pouze plemene basenji, ale všech plemen. Dobrá zpráva je ta, že to neplatí pro všechny rozhodčí, ale zhruba pro padesát procent z nich. V tom případě si potom musíte vybírat, na jaké rozhodčí budete chodit. Pokud začínáte, může to být pro Vás dosti frustrující, nicméně se nebojte. Plánuji zde založit sekci ,,Hodnocení rozhodčích´´, kde uvedu svoje zkušenosti s objektivností, chováním, posuzováním a profesionalitou rozhodčích. Myslím si, že je důležité, aby se situace zlepšila, neb v dnešní době můžete získat titul šampiona prakticky i se psem, který je širší než delší a podobně... Pokud nám ale jde o chov nejlepších psů s nejlepším exterierem a taky se správnou povahou, bude se muset něco změnit. Už jsem se s tímto ,,hodnocením rozhodčích setkal mnohokrát. Teď naposled na krajské výstavě v Klatovech, kdy rozhodčí hodnotil známkou výborná, krajský vítěz, vítěz třídy. Fena nesplňovala standard pro udělení známky výborná, od pohledu nešla nahmatat žebra, neb byla obézní, hrudník nepřecházel v pas, ale jednalo se o takový válec. Její posudek napsali do našeho diplomu, následně přeškrtli a takto jsem jej získal :-)- ( v posudku bylo uvedeno: ,,Téměř tříletá fenka ve velice dobré kondici, správný formát, výborná hlava, pěkné ucho, výborný hrudník i předhrudí). Většinou rozhodčí píše v blahobytné kondici pro psy s nadváhou. Tady napsal ve velice dobré kondici... :-)  V základním předpisu pro posuzování rozhodčích je napsáno toto: Rozhodčí musí mít na paměti skutečnost, že čistokrevný pes s přílišnými charakteristikami plemene, které mohou způsobit zdravotní problémy nebo problémy s chováním či pohybem, by měl být z chovu vyřazen, a proto by nikdy neměl obdržet hodnocení "Výborný"

dále se píše:

OBEZITA/NADVÁHA
V poslední době se zvyšuje počet psů trpících nadváhou. Ve výstavním kruhu se někteří psi
kvůli nadváze nemohou správně pohybovat, resp. nemohou správně dýchat.
Často je problémem špatné krmení, ale také nedostatek pohybu nebo zdravotní problémy.
Jestliže rozhodčí již není schopen nahmatat žebra nebo jestliže již nejsou znatelné slabiny a
pes není schopen se správně hýbat/správně dýchat, neměl by takový pes být nikdy hodnocen
jako "výborný".

Chápejte!!!! Nejsem zklamaný z toho, že jsem byl druhý. Kvůli tomu to ani nepíšu. Nejel jsem na tuto výstavu kvůli tomu, že jsem ji chtěl vyhrát, ale aby se holky trochu připravili na bonitaci, aby se proběhly v kruhu a chtěl jsem si udělat výlet a navíc to nebylo daleko. Nepíšu to tady kvůli tomu, že jsem byl druhý na bezvýznamné krajské výstavě v Klatovech. Píšu to proto, abyste se dokázali připravit na to, že pokud se nekamarádíte s rozhodčím a někdo jiný ano, tak i s lepším psem prohrajete. Bohužel!!! Dále se Vám taky stane, že si koupíte štěňátko po rodičích, kteří jsou šampioni, vyhráli stovky výstav a vaše štěňátko bude buď  kvičadlo a nebo mrzáček... Snažím se zde vysvětlit, že hodnocení na výstavách často není dle standardu a více než kvalita psa je braná v úvahu známost s rozhodčím !!! Také se Vám stane to, že od 5 rozhodčích dostanete 5 různých posudků, které si navzájem odporují. Je to proto, neb nehodnotí dle standardu FCI. 

                                    ZÁKLADNÍ PŘEDPIS FCI PRO ROZHODČÍ PRO POSUZOVÁNÍ EXTERIÉRU PSŮ

                                    Stáhnete zde: