Na co si dát pozor při výběru štěňátka?

29.01.2022

      Rozhodnutí na mnoho let

                             Díváme se po štěňátku

Původně jsem nezamýšlel napsat tento článek, ale vzhledem k tomu, co jsem se dozvěděl od mnohých lidí, tak si myslím, že je dobré se zamyslet také nad tím, od koho si vlastně štěňátko pořizuji a jaké by měly být priority při výběru štěňátka a chovatelské stanice... Nechci tady hned malovat čerta na zeď a je většina chovatelů, kteří se chovají seriózně a poskytnou veškeré informace ohledně malého basenjika, ale někteří chovatelé tak neučiní a majitelé štěňátek jsou posleze překvapení, když nastanou nějaké komplikace. Jak se tedy rozhodnout a jak si být jistý, když si pořizuji štěňátko??? Nebudu se zde zmiňovat o obecných pravidlech atd. Napíšu své zkušenosti a postřehy, které někomu mohou pomoci.

                                               A

Návštěva chovatelské stanice je základní předpoklad pro dobrý výběr. Musím říct, že když jsem od mnoha chovatelů slyšel o chovatelské stanici, která chová basenjiky, každý rok jich má hodně a každý rok je všechny s přehledem a bez problémů prodá, tak jsem byl překvapený. Zatím na tom není nic špatného, ale musím k tomu dodat, jak jsou tito basenjici chovaní. No prostě špatně... Miminka zavřená v klecích, kde nemají dostatek pohybu, natož aby se proběhla. To je velice důležité, aby nebylo 5 miminek zavřených na jednom metru čtverečním, když jim je šest týdnů a chtějí poznávat okolí, běhat, kousat a prát se... Raději se nebudu moc zmiňovat o tom, že tam mají nějakou počůranou hadru a kolem sebe spoustu výkalů. Jsou špinavá, drbou se a když vám donesou štěňátko do ruky v, tak není vůbec zvyklé na člověka a celé se třese. Od pár majitelů štěňátek (dnes už dospěláci), se kterými jsem mluvil, tak jsem se zase dozvěděl, že jeden pejsek je apatický, bojácný a pořád ve stressu a druhý je pro změnu agresivní a majitelé nevědí, co s ním mají dělat. Nicméně musím podotknout, že exterier je pěkný a basenjici na fotkách se zdají být ok... Ještě bych tedy mohl něco napsat k ceně těchto basenjíků. Je nízká. To je také důvod proč si lidé ve snaze ušetřit, koupí levné zvířátko, které žije v podmínkách, které jsou nevyhovující. Proto žádám všechny zájemce o štěňátko, aby se podívali do své chovatelské stanice ještě před tím, než bude den D. Pokud se dohodnete s chovatelskou stanicí, že ji nemusíte navštívit a hned si pojedete pro štěňátko, někdo vás pozve do obýváku, ukáže vám štěňátko, uvaří kafe, hned podepíšete smlouvu a odjíždíte během půl hodiny se štěňátkem a těšíte se jaké máte vzácné štěňátko a jak jste ušetřili peníze, tak jste nejspíše pořídili štěňátko, které vám přinese více starostí jak radostí... Bohužel. Musíte přeci chápat, že chcete mít kamaráda, miminko, prďoláčka, který vás bude mít rád:-) Nechcete si pořídit nemocného pejska, který je agresivní a nebo bojácný... Pán ze Slovenska mi napsal, že nejen že se bojí, ale je i nemocný a když mu dělal test na oči, tak mu vyšel špatně. On si chtěl pořídit pejska na chov, ale nikdo se mu vůbec nezmínil o tom, že jsou nějaké vady, které se u basenji musí kontrolovat, aby byl jeho mazlíček uchovněný. Takže všechny, kteří se budete zajímat o štěňátko prosím, abyste navštívili vaši chovatelskou stanici a podívali se nejenom do obýváku, kde dostanete kafe, ale chtějte šmejdit po celém domě. Je dobré vidět všechny dospělé basenjiky, kteří tam žijí. Je dobré se rozhlédnout, jestli je tam čisto, uklizeno, nikde se neozívá vytí zavřených, nešťastných pejsků... Prostě buďte obezřetní. A pamatujte, že ne všechno co je levné je také dobré...

                                             B

Předloni, když jsem dělal Nikušce oftalmologické vyšetření na Veterinární univerzitě v Brně, tak jsme to v pohodě zvládli. Kráčíme si pomalu k autu a proti nám přijíždí SUV a z něj na nás čučí paní, jako na zázrak. Říkám si, že se asi zamilovala a jakej jsem pěknej... Ona zaparkuje, vystoupí a začala obdivovat Nikušku, hned říká, jakou mám pěknou holčičku basenji a že má taky jednu doma. Kolik jí je roků a že má taky doma jednu trochu starší fenku... Že ji chtěla na chov, ale pořídila si ji z Polska a bohužel fenka trpí na Fanconiho syndrom. Říkal jsem jí, že to není možné, že ten už mezi basenji není a že se všechno kontroluje a testuje... Paní mi řekla, že to tak prostě je, že z toho byla v šoku, když se to dozvěděla a že to vůbec nechápe a že chovatel musel nějakým způsobem testy zfalšovat. Ještě chvíli jsme se tam o tom bavili a do dneška mi je líto, že jsem si na ni nevzal kontakt. Když jsem tento příběh říkal lidem z klubu Basenji Klub Bohemia, tak mi nikdo nevěřil. Bohužel to je ale pravda. Její fenku mi ukázala na mobilu (fotku) a nechápu, proč by mi to paní říkala jen tak a nezdálo se mi,  že by si vymýšlela. Nicméně neznám její jméno a nemohu to dokázat. Já sám mám Imušku a Ivana importované z Polska (oba na doporučení) a ani jeden FS nemají. DíkyBohu.

                                           C

                                                                                       ...